Zadzwoń do nas

+48 509 460 260

Umów wizytę

Jedno kliknięcie do idealnego uśmiechu

Profilaktyka ortodontyczna

Warto zadbać o zgryz, aby uniknąć problemów

Zapobieganie powstawaniu różnorodnych wad zgryzu powinno przede wszystkim obejmować dzieci, które są w okresie niemowlęcym, a także przedszkolnym oraz szkolnym. W przypadku najmłodszych taka profilaktyka ortodontyczna polega na przygotowaniu odpowiedniego miejsca do spania, które jest dość twarde. Ważne jest też zadbanie o właściwe karmienie, jeśli stosowana jest butelka. Natomiast w okresie późniejszym ważne jest prawidłowe oddychanie, racjonalne odżywianie, a także sposób połykania. Profilaktyka ortodontyczna to przede wszystkim zapobieganie rozmaitym nieprawidłowym nawykom. Szczególnie należy tutaj podkreślić ogromną istotę prawidłowego gryzienia wszelkich twardych pokarmów. Warto również kontrolnie odwiedzić ortodontę, aby zapobiec ewentualnemu pogłębieniu wady.

Podstawowe działania

Na wygląd naszych zębów ma wpływ wiele czynników, jednak bardzo istotna jest profilaktyka ortodontyczna mająca na celu eliminowanie wszelkich powstających zaburzeń oraz wad. Większość wad zgryzu ma charakter nabyty, jest to ponad osiemdziesiąt procent. Dlatego też profilaktyka ortodontyczna jest ważna, już w okresie wczesnego dzieciństwa.

Najważniejsze i najczęściej stosowane jest leczenie próchnicy ząbków mlecznych. Dzięki temu szczeka rozwija się w prawidłowy sposób, od tego zależny jest oczywiście prawidłowy rozwój mowy. By dziecko mogło dobrze rosnąć, uczyć się mówić ważne są regularne wizyty u stomatologa. Już od samego początku należy też uczyć malucha prawidłowych postaw związanych z higieną jamy ustnej. Szczotkowanie, płukanie, stosowanie właściwych środków to zabiegi, które pomóc mogą dziecku w przyszłości. Kolejna rzecz to jak najczęstsze unikanie słodyczy, a także zwalczanie nawyków takich jak ssanie palca, zbyt długie korzystanie ze smoczka – to także ma wpływ na zęby i zgryz.

Umów się na wizytę wygodnie przez Internet

Wypełnij formularz rezerwacji i poczekaj na kontakt potwierdzający termin wizyty